Petíció Erdei Tamás Úrnak a Magyar Bankszövetség elnökének: drámaivá vált a társadalom és a bankszféra viszonya |
Írta: Éliás Ádám | |||
2010. szeptember 30. csütörtök, 00:00 | |||
Erdei Tamás Úrnak Tisztelt Elnök Úr! A magyar társadalom számos területen áldozata az ember- és társadalomellenes pénz- és hitelműködési rendszernek. Az, hogy a bankok uralmi pozícióból zsarolhatták és zsarolhatják az embereket, a társadalmat, a gazdaságot, sőt magát az államot is, nem cáfolata, hanem éppen bizonyítéka a tarthatatlan, beteg működésnek, amelyen gyökeresen változtatni kell. Mára kritikussá, sőt drámaivá vált a társadalom és a bankszféra viszonya. Az elviselhetetlen feszültség robbanással fenyeget, nemcsak hazánkban, de világviszonylatban is.
Nem viselik el tovább az emberek, hogy miközben a sokadik bőrt húzzák le róluk, s szorgalmas munkával igyekeznek helytállni a gazdaság szereplőiként, mégis pénztelenségben, sőt súlyos adósságban kell vergődniük, - eközben a bankszektor hatalmas extraprofitot nyer a nyomorúságos helyzeten.
A társadalmi béke megőrzése érdekében követeljük, hogy a bankok azonnal változtassanak embertelen üzletpolitikájukon. Követeljük, hogy a bankok a deviza elszámolású hitelek törlesztő részleteit azonnal csökkentsék le a forint tényleges gyengülésének szintjére. A törlesztő részletek az árfolyamváltozások tényleges arányában és irányában változzanak. Ami efölött van, az a bankok óriási extraprofitja, amely nem tűrhető el súlyos pénzhiányban vergődő országban. Határozottan, de a békés megoldásban reménykedve kijelentjük, hogy azoknak a bankoknak, amelyek folytatni akarják a társadalom, a gazdaság és az állam lerablását, nincs tovább helyük a magyar gazdasági-pénzügyi életben. Azért kell ezt jeleznünk, mert a lakosság és a vállalkozások olyan terhek alatt roskadoznak, amelyek őket a végső elkeseredés állapotába taszíthatják, s egy ilyen társadalomlélektani helyzetnek kiszámíthatatlan következményei lehetnek. Tisztelt Elnök Úr! Súlyos krízistünetek közepette halad a világ az új pénz- és hitelműködési paradigma kialakítása felé. A régi, avult rendszert az jellemzi, hogy idegen pénzhatalmi centrumok diktálják a feltételeket, s a bankszférának lehetősége van arra, hogy az embereket, betéteseket és hitelfelvevőket egyaránt, de az egész társadalmat, a gazdaságot, sőt magát az államot is lerabolni való tárgynak tekinthessék. Az lenne kívánatos, hogy a pénzműködés állami és nem állami intézményeinek jószándékú szakemberei ne az ellenállással kísérletezzenek az új, egészséges folyamatokkal szemben, hanem megértve az idők szavát, alkotó módon részt vennének a morális igazságokkal összhangban lévő, a társadalmat ténylegesen szolgáló, a gazdaságot felvirágoztató pénz- és hitelműködés megteremtésében. A pénz az ember műve, s az embernek, a társadalomnak elidegeníthetetlen joga, hogy saját valós érdekeinek megfelelően alakítsa a pénz működését. Ehhez, a kis- és középvállalkozásokat képviselő társadalmi szervezetként, felajánljuk az együttműködésünket. Budapest, 2010. szeptember 30. Éliás Ádám elnök
|