N A G Y H É T F Ő I K I Á L T V Á N Y
- a kufárok kiűzéséről; az élet megtisztításáról; a cselekvés szükségességéről; a külső és belső pénzhatalom pusztítása elleni küzdelemről; a társadalmat szolgáló, egészséges pénz- és hitelműködés megteremtéséről; a Nagyhétfői Szövetség megalakulásáról; a Szövetséghez történő csatlakozásról -
Krisztus Nagyhétfőn kiűzte a kufárokat a templomból. Mind a négy evangélium beszámol arról, hogy Krisztus, a Húsvét előtti Nagyhét hétfőjén kiűzte a Templom előterében tevékenykedő kereskedőket és pénzváltókat, ezt kiáltva: „Az én Atyám házát rablók barlangjává tettétek!”.
A társadalmi élet teljes valóságában érvényesülnie kell az igazságosságnak, a testvéri együttérzésnek, a létbiztonságot és fejlődést mindenki számára lehetővé tevő működésnek. Gyökeres tévedés azt hinni, hogy csak a templomot kell megtisztítani, a templomon kívüli élet a „rablók barlangja” maradhat. Ellenkezőleg: a pénzműködést, a kereskedelmet, s általában a gazdasági életet is morális elveknek kell meghatároznia. Ez nem csupán a vallások feladata, hiszen az emberi élet szentségével függ össze, hogy minek lehet létjogosultsága a társadalmi-gazdasági működésben. Az ezzel ellentétes liberálmaterialista szemlélet romlásba taszítja a világot.
Csak a cselekvés hozhat változást. Nem vallási kérdés, hogy az élet minden területét megtisztítsuk a kufárszellem pusztításától. Ennek a törekvésnek sorsmeghatározó, össztársadalmi jelentőségű tétje van. De lejárt a tartalmuktól megfosztott, értelmükben összezavart szavak ideje. Deklarációk, kívánságközlések ismételgetése nem vezet sehova. Minden jó változáshoz szükséges a határozott, átgondolt, fegyelmezett cselekvés.
A pénz- és hitelműködés feletti uralmat határozottan ki kell csavarni a most zsarnokoskodó pénzhatalom kezéből. A jogalkotó és jogalkalmazó közhatalomtól semmit nem várhatnak a társadalmak, sem itthon, sem külföldön. A társadalomnak magának kell határozottan cselekednie. A demokratikus berendezkedés bőséges lehetőséget kínál arra, hogy a társadalom erőszakmentesen érvényesítse akaratát és érdekeit a népnyomorító, maroknyi spekulánssal szemben. A tiszta és célszerű cselekvéshez viszont tudati ébredés és fegyelmezettség szükséges. Ugyanakkor sem osztályharc, sem fajvédelem nem árnyékolhatja be a pénzhatalommal szembeni fellépés világos, tiszta céljait.
Nem csak a külső, hanem a bennünk élő belső pénzhatalom pusztító, betegítő hatásai ellen is küzdenünk kell. Amíg nem vesszük fel a harcot a bennünk romboló, belső pénzhatalommal: a kamatokból élés, a spekuláció kínálta ingyen nyereség, a küzdelem és munka nélküli meggazdagodás ostoba illúzióival, addig a külső pénzhatalom ellen sem lehetünk sikeresek. Tudati ébredésre van ehhez szükség. Fel kell adnunk a pénzzel kapcsolatos hazug illúziókat. A társadalomnak kell uralkodnia a pénzen, nem pedig a pénznek a társadalmon.
A pénz- és hitelműködés új elveiben a morális alapigazságoknak kell megjelennie. Társadalmi közmegegyezés, társadalmi szerződés szükséges az új pénz- és hitelműködési alapelvek meghatározásához. Ezeknek az alapelveknek tisztán követniük kell a valóságos értékrendet: az ember, az emberi élet, a moralitás, a kultúra, a létbiztonság és fejlődés eszméit. Csak ezeknek az értékeknek érvényesülésével képzelhető el stabil, egészséges pénz- és hitelműködés kialakítása.
Ezekért a célokért alakult meg és bont zászlót 2011. április 18-án, Nagyhétfőn a Nagyhétfői Szövetség. Mindenki csatlakozhat, aki egyetért ezekkel a célokkal, s cselekedni is kész a megvalósításukért.
Történelmünknek ezekben a sötét időiben mindenkit hívunk közös gondolkodásra, tudatos és fegyelmezett cselekvésre.
Krisztus legyen velünk, aki kiűzte a kufárokat a templomból! Méltó módon, bátran, határozottan, de fegyelmezetten cselekedjünk, tudván azt, hogy végső soron azok is testvéreink, akik a pénz kísértéseiben elbuktak .
Éliás Ádám elnök a Nagyhétfői Szövetség (Mozgalom) nevében
Máté Evangéliuma 21:12-17; Márk Evangéliuma 11:15-19; Lukács Evangéliuma 19:45-48; János Evangéliuma 2:13-22
|